Los Alamos National Laboratory
 
 

Science >  LANL Institutes >  Information Science and Technology Institute

National Security Education Center

Contacts

Information Science & Technology Institute (ISTI) Metrics

LANL Staff Graduate Students


chart for students in graduate courses

chart of student divisions

Student/Classes

Sunil Thulasidasan CCS-3 2006 fall Analysis of Algorithms
David Dubois HPC-5 2006 fall Analysis of Algorithms
James Nunez HPC-5 2006 fall Analysis of Algorithms
Latchesar Ionkov HPC-5 2006 fall Analysis of Algorithms
Daryl Grunau HPC-5 2006 fall Analysis of Algorithms
Andrew Shewmaker HPC-5 2006 fall Analysis of Algorithms
Sean Blanchard HPC-5 2006 fall Advanced Operating Systems
Andrew Shewmaker HPC-5 2008 fall Advanced Topics in Computer Systems: Activation Object-Based Storage
Eric Loomis P-24 2007 fall Principles of Database Systems
Edward Brown NIE-2 2007 fall Principles of Database Systems
Latchesar Ionkov HPC-5 2007 spring Distributed Systems
Satsangat Khalsa HPC-5 2007 winter Independent Study Storage systems
Donald Thompson T-CNLS 2007 winter Independent Study Storage systems
David Dubois HPC-5 2007 winter Independent Study Storage systems
Alfred Torrez HPC-1 2007 winter Storage Systems
Satsangat Khalsa HPC-5 2007 winter Storage Systems
Donald Thompson T-CNLS 2007 winter Storage Systems
Kendall Frye NIE-1 2007 winter Computer Architecture
Andrew Shewmaker HPC-5 2007 winter Computer Architecture
Andrew Shewmaker HPC-5 2007 spring Distributed Systems
Latchesar Ionkov HPC-5 2007 fall Principles of Database Systems
Peter Hraber T-10 2007 fall Principles of Database Systems
Bin Hu T-CNLS 2007 fall Principles of Database Systems
Ambarish Nag T-10 2007 fall Principles of Database Systems
Margaret Green T-10 2007 fall Principles of Database Systems
Edward Brown NIE-2 2007 fall Computer Networks
Eric Loomis P-24 2007 fall Programming Languages and Environments
Latchesar Ionkov HPC-5 2008 winter Parallel Processing
Anthony Zukaitis X-3 2008 winter Parallel Processing
Yang Ping T-12 2008 winter Machine Learning
Danny Perez T-12 2008 winter Machine Learning
Tatiana Djidjeva CCS-3 2008 spring Advanced Topics on Computer Systems
Latchesar Ionkov HPC-5 2006 fall Advanced Operating Systems
Andrew Shewmaker HPC-5 2006 fall Advanced Operating Systems
Susan Coulter HPC-3 2006 fall Advanced Operating Systems
Lynn Saxton IAT-2 2006 fall Advanced Operating Systems
Tony Heaton HPC-5 2006 fall Advanced Operating Systems
Rashi Iyer B-7 2008 fall Bioinformatics Models and Algorithms
Lee Nau INST-OFF 2008 fall Analysis of Algorithms
Gayathri Athreya T-10 2008 fall Database Systems I: Principles of Database Systems
James Thurmond T-10 2008 fall Database Systems I: Principles of Database Systems
Ingo Steinwart CCS-3 2010 winter Advanced Machine Learning
Latchesar Ionkov HPC-5 2008 fall Computer Architecture
Pragneshkumar Patel T-10 2008 fall Computer Networks
Todd Thal INST-OFF 2008 fall Bioinformatics Models and Algorithms
Dave Montoya HPC-3 2008 fall Computer Architecture
Boian Alexandrov T-11 2008 fall Bioinformatics Models and Algorithms
Latchesar Ionkov HPC-5 2008 fall Computer Networks
Tatiana Djidjeva CCS-3 2008 fall Database Systems I: Principles of Database Systems
Douglas Coombs HPC-1 2008 fall Database Systems I: Principles of Database Systems
Tatiana Djidjeva CCS-3 2008 fall Analysis of Algorithms
Helen Cui N-4 2008 fall Bioinformatics Models and Algorithms
James Nunez HPC-5 2008 fall Advanced Topics in Computer Systems: Activation Object-Based Storage
Ambarish Nag T-10 2008 fall Bioinformatics Models and Algorithms
Scott Blauert SAE-3 2009 winter Advanced Operating Systems
Scott Blauert SAE-3 2009 winter Programming Languages and Environments
Tatiana Djidjeva CCS-3 2009 winter E-Business Technology and Strategy
Latchesar Ionkov HPC-5 2009 winter Programming Languages and Environments
Latchesar Ionkov HPC-5 2009 winter Sensor Networks
Wayne Scoggins HPC-1 2009 winter Machine Learning
Hugh Greenberg HPC-5 2009 spring Advanced Computer Security
Tatiana Djidjeva CCS-3 2009 spring Advanced Computer Security
Kari Sentz D-6 2009 spring Data Mining
Latchesar Ionkov HPC-5 2010 fall Coalescing Analysis & Storage
Balakumar Balasubramaniam P-23 2010 fall Coalescing Analysis & Storage
Andrew Shewmaker HPC-5 2009 fall Seminar in Computer Systems
Andrew Shewmaker HPC-5 2010 winter Seminar in Computer Systems
Andrew Shewmaker HPC-5 2010 spring Seminar in Computer Systems
Andrew Shewmaker HPC-5 2010 fall Seminar in Computer Systems
Hugh Greenberg HPC-5 2010 fall Coalescing Analysis & Storage
Sean Blanchard HPC-5 2010 fall Coalescing Analysis & Storage
Brian Gaschen D-6 2010 fall Coalescing Analysis & Storage
Steve Painter HPC-1 2010 fall CMU's Software Engineering Institute Provisional TSP Coach
Steve Painter HPC-1 2010 fall CMU's Software Engineering Institute Authorized PSP Instructor
Steve Painter HPC-1 2010 fall CMU's Software Engineering Institute Certified PSP Developer
Karl Anderson DCS-2 2012 fall Storage Systems
Jonathan Graham T-3 2012 fall Storage Systems
Jennifer Green HPC-1 2012 fall Storage Systems
Timothy Hemphill DCS-4 2012 fall Storage Systems
Charles Kiyanda T-1 2012 fall Storage Systems
Dan Mahoney CCS-DO 2012 fall Storage Systems
Michael Mason HPC-3 2012 fall Storage Systems
Miroslav Mocak T-2 2012 fall Storage Systems
Erin Powers DCS-2 2012 fall Storage Systems
James Gattiker CCS-6 2013 winter Big Data Systems
Dan Mahoney CCS-DO 2013 winter Big Data Systems
Christine Ahrens HPC-1 2013 winter Big Data Systems
Alexis Schultz T-2 2013 winter Big Data Systems

LANL Staff Students

Sunil Thulasidasan CCS-3
David Dubois HPC-5
James Nunez HPC-5
Latchesar Ionkov HPC-5
Daryl Grunau HPC-5
Andrew Shewmaker HPC-5
Sean Blanchard HPC-5
Eric Loomis P-24
Edward Brown NIE-2
Satsangat Khalsa HPC-5
Donald Thompson T-CNLS
Alfred Torrez HPC-1
Kendall Frye NIE-1
Peter Hraber T-10
Bin Hu T-CNLS
Ambarish Nag T-10
Margaret Green T-10
Anthony Zukaitis X-3
Yang Ping T-12
Danny Perez T-12
Tatiana Djidjeva CCS-3
Susan Coulter HPC-3
Lynn Saxton IAT-2
Tony Heaton HPC-5
Rashi Iyer B-7
Lee Nau INST-OFF
Gayathri Athreya T-10
James Thurmond T-10
Ingo Steinwart CCS-3
Pragneshkumar Patel T-10
Todd Thal INST-OFF
Dave Montoya HPC-3
Boian Alexandrov T-11
Douglas Coombs HPC-1
Helen Cui N-4
Scott Blauert SAE-3
Wayne Scoggins HPC-1
Hugh Greenberg HPC-5
Kari Sentz D-6
Balakumar Balasubramaniam P-23
Brian Gaschen D-6
Steve Painter HPC-1
Karl Anderson DCS-2
Jonathan Graham T-3
Jennifer Green HPC-1
Timothy Hemphill DCS-4
Charles Kiyanda T-1
Dan Mahoney CCS-DO
Michael Mason HPC-3
Miroslav Mocak T-2
Erin Powers DCS-2
James Gattiker CCS-6
Christine Ahrens HPC-1
Alexis Schultz T-2

LANL Staff Student Organizations

CCS-3
HPC-5
P-24
NIE-2
T-CNLS
HPC-1
NIE-1
T-10
X-3
T-12
HPC-3
IAT-2
B-7
INST-OFF
T-11
N-4
SAE-3
D-6
P-23
D-6
DCS-2
T-3
DCS-4
T-1
CCS-DO
T-2
CCS-6
Operated by Los Alamos National Security, LLC for the U.S. Department of Energy's NNSA
Inside | © Copyright 2008-09 Los Alamos National Security, LLC All rights reserved | Disclaimer/Privacy | Web Contact